Primoz Trubar

 Trubar
 Program admini


[ Kazalo || Naprej || Nazaj ]

admini je program, ki nam omogoča ustvarjanje in brisanje skupin katalogov ter spreminjanje njihovih lastnosti. Omogoča nam enostavno pregledovanje in spreminjanje vsebine nastavitvene datoteke trubar.ini in opisnih datotek posameznih skupin katalogov. Program je namenjen samo vzdrževalcu (administratorju) paketa Trubar. Poženemo ga lahko samo iz dokumenta HTML. Če ga pokličemo brez sistemskega parametra, nam prikaže nastavitve iz nastavitvene datoteke, če pa mu za sistemski parameter podamo ime skupine katalogov, nam prikaže nastavitve iz opisne datoteke za dano skupino.

<a href="/trubar/admini.exe?">...</a> <a href="/trubar/admini.exe/slovarji?">...</a> Kot pri vseh Trubarjevih programih lahko tudi pri klicu programa admini s posebnimi parametri za jezikovne nastavitve določimo pogovorni jezik, način kodiranja slovenskih šumnikov in pisavo za izpis dokumentov.

V nastavitveni datoteki trubar.ini lahko med drugim definiramo spremenljivko z imenom password. Če to storimo, nas bo program pri vsakem klicu vprašal najprej za geslo in šele ko bomo vpisali pravo geslo (vrednost spremenljivke password, nam bo dovolil pregledovati in popravljati nastavitvene datoteke. Vrednost spremenljivke password lahko nastavimo ali popravimo samo ročno s pomočjo urejevalnika besedil. Na noben način tega ne moremo storiti s pomočjo programa admini.


[ Kazalo || Naprej || Nazaj || Na začetek ]

Nastavitvena datoteka trubar.ini

Vsebino nastavitvene datoteke trubar.ini, nam program izpiše v štirih delih: Če spremenimo katerikoli podatek v izpisanem obrazcu, moramo pritisniti še na gumb "Shrani spremembe", ki ga najdemo na koncu dokumenta. Seveda lahko spremenimo več podatkov hkrati in potem samo enkrat pritisnemo prej omenjeni gumb. Poleg tega gumba imamo na koncu še gumb z imenom "Preberi podatke", s pomočjo katerega nastavimo vsa polja v obrazcu na vrednosti iz nastavitvene datoteke trubar.ini.

Splošni podatki

V tem delu dobimo izpisanih nekaj osnovnih nastavitev, potrebnih za normalno delovanje paketa Trubar. Najprej se izpiše različica programa. Tega podatka sami ne moremo spremeniti, ampak se sam popravi, ko namestimo novo različico paketa Trubar. V polja, ki sledijo, pa moramo vpisati naslednje podatke:

Skupine katalogov

Tu dobimo izpisan seznam vseh prijavljenih skupin katalogov. O vsaki prijavljeni skupini se v obrazec izpišeta ime skupine in ime njene opisne datoteke. Te podatke lahko spreminjamo v skladu s spodaj napisanimi pravili. V zadnji vrstici seznama sta dve prazni polji za vnos podatkov o novi skupini, ki bi jo želeli dodati v seznam. Ko vnesemo podatke o novi skupini, moramo še pritisniti gumb "Dodaj", ki se nahaja poleg polj za vnos podatkov. Pri vnosu podatkov se moramo držati naslednjih pravil: Na začetku vsake vrstice seznama prijavljenih skupin je še majhno okroglo polje, s pomočjo katerega lahko označimo izbrano skupino. Označimo lahko tudi vrstico za vnos podatkov o novi skupini, kar naj bi pomenilo, da ni označena nobena skupina iz seznama. Označimo lahko samo eno skupino naenkrat. Ko je neka skupina označena, si lahko s pritiskom na gumb "Podrobnosti" ogledamo njene podrobnejše nastavitve, ali pa jo s pritiskom na gumb "Odstrani" zbrišemo iz seznama. Tudi mesto vstavljanja nove skupine, ko pritisnemo gumb "Dodaj", je odvisno od tega, katera skupina je označena. Če ni označena nobena skupina, se podatki o novi skupini dodajo na konec seznama, sicer pa se dodajo pred označeno skupino.

Ko pritisnemo na katerikoli gumb v tem delu, program najprej shrani vse spremembe, ki smo jih opravili v obrazcu, šele nato izvrši zahtevano opravilo.

Jezikovne nastavitve

V okviru jezikovnih nastavitev najprej izberemo pogovorni jezik. Trenutno lahko izbiramo samo med angleščino in slovenščino. Pri slovenskem jeziku lahko nastavimo še način kodiranja šumnikov in nabor znakov za prikaz programsko generiranih dokumentov HTML. Možne vrednosti so podrobneje opisane v priloženi tabeli.

Podatki v glavah dokumentov

V tem delu izpisa lahko nastavimo, kaj vse se naj vpiše v glave programsko izdelanih dokumentov HTML poleg naslova in značke META, ki zahteva izpis dokumenta z izbranim naborom znakov.


[ Kazalo || Naprej || Nazaj || Na začetek ]

Opisne datoteke

Tudi nastavitve, zapisane v opisnih datotekah posameznih skupin katalogov, nam program izpiše v več delih. Ti so: Če spremenimo katerikoli podatek v izpisanem obrazcu, moramo pritisniti še na gumb "Shrani spremembe", ki ga najdemo na koncu dokumenta. Seveda lahko spremenimo več podatkov hkrati in potem samo enkrat pritisnemo prej omenjeni gumb. Tudi tukaj imamo gumb "Preberi podatke", s pomočjo katerega lahko nastavimo vsa polja v obrazcu na vrednosti iz opisne datoteke.

Splošni podatki

Tu dobimo izpisano najprej ime izbrane skupine katalogov ter ime njene opisne datoteke. Teh dveh podatkov tukaj ne moremo spreminjati, pač pa ju lahko spremenimo v izpisu podatkov iz nastavitvene datoteke trubar.ini.

Sledi kratek opis te skupine, kjer lahko na kratko opišemo, kaj se skriva za to skupino katalogov. To polje lahko pustimo tudi prazno.

Pri zadnji točki v tem delu pa lahko nastavimo delovno področje. To je področje, kjer se nahaja večina datotek, ki pripada tej skupini katalogov. Za ime delovnega področja moramo vpisati polno ime obstoječega področja. Pri tem lahko za ločila med imeni posameznih področij uporabljamo znak / ali \. Ločilo na koncu imena delovnega področja je neobvezno. Če pustimo to polje prazno, bodo programi predpostavljali, da je delovno področje kar področje, kjer se nahaja opisna datoteka. Povsod v nadaljevanju, kjer moramo vpisati ime kakšne datoteke, lahko vpišemo njeno polno ime ali pa ime relativno glede na delovno področje.

Obrazci

Vsak obrazec, iz katerega bi radi prenašali podatke v kataloge te skupine, moramo najprej prijaviti skupini. Skupaj s podatki, ki bi jih potem radi vstavili v katalog, program za vstavljanje pričakuje še oznako obrazca, v katerega smo podatke vpisali. Da se bo ta oznaka obrazca res prenesla programu, moramo poskrbeti že pri sestavljanju obrazca. Če tega ne storimo, bo program predpostavil, da smo podatke vpisali v glavni obrazec, katerega ime lahko nastavimo na začetku tega dela dokumenta. Če tudi tu program ne najde imena obrazca, bo predpostavil, da so bili podatki vpisani v obrazec, ki je prvi v seznamu vseh prijavljenih obrazcev.

Sledi seznam vseh prijavljenih obrazcev v tej skupini katalogov. O vsakem prijavljenem obrazcu dobimo izpisane naslednje podatke: ime obrazca, ime datoteke z obrazcem (datoteka, v kateri je sestavljen obrazec), ime datoteke s sporočilom (datoteka, ki se izpiše, ko uspešno vstavimo nove podatke iz tega obrazca v katalog) in ime vzorčne datoteke (datoteka, ki vsebuje vzorce za izpis podatkov, ki so bili vnešeni v ta obrazec). Te podatke lahko spreminjamo v skladu s spodaj napisanimi pravili. V zadnji vrstici seznama so prazna polja za vnos podatkov o novem obrazcu, ki bi ga želeli dodati v seznam. Ko vnesemo podatke o novem obrazcu, moramo še pritisniti gumb "Dodaj obrazec", ki se nahaja poleg polj za vnos podatkov. Pri vnosu podatkov se moramo držati naslednjih pravil:

Na začetku vsake vrstice seznama prijavljenih obrazcev je še majhno okroglo polje, s pomočjo katerega lahko označimo izbrani obrazec. Označimo lahko tudi vrstico za vnos podatkov o novem obrazcu, kar naj bi pomenilo, da ni označen noben obrazec iz seznama. Označimo lahko samo en obrazec naenkrat. Ko je nek obrazec označen, ga lahko s pritiskom na gumb "Odstrani obrazec" zbrišemo iz seznama. Tudi mesto vstavljanja novega obrazca, ko pritisnemo gumb "Dodaj obrazec", je odvisno od tega, kateri obrazec je označen. Če ni označen noben obrazec, se podatki o novem obrazcu dodajo na konec seznama, sicer pa se dodajo pred označeni obrazec.

Ko pritisnemo na katerikoli gumb v tem delu, program najprej shrani vse spremembe, ki smo jih opravili v obrazcu, šele nato izvrši zahtevano opravilo.

Katalogi

V tem delu dobimo izpisan seznam vseh prijavljenih katalogov v tej skupini. O vsakem prijavljenem katalogu dobimo izpisane naslednje podatke: ime kataloga, imena obrazcev, iz katerih lahko vstavljamo podatke v ta katalog, ime datoteke, ki vsebuje podatke tega kataloga ter kratek opis kataloga. Te podatke lahko spreminjamo v skladu s spodaj napisanimi pravili. V zadnji vrstici seznama so prazna polja za vnos podatkov o novem katalogu, ki bi ga želeli dodati v seznam. Ko vnesemo podatke o novem katalogu, moramo še pritisniti gumb "Dodaj katalog", ki se nahaja poleg polj za vnos podatkov. Pri vnosu podatkov za katalog se moramo držati naslednjih pravil: Poleg običajnih katalogov (en katalog, ena datoteka) poznajo Trubarjevi programi tudi koledarske kataloge, ki sami ustvarjajo nove datoteke, kadar je to potrebno. Koledarskemu katalogu moramo na koncu imena dodati znak * (zvezdica), namesto imena datoteke pa moramo določiti vzorec, po katerem se bo sestavilo ime ustrezne datoteke. Pri opisu vzorca lahko uporabljamo posebne oznake ([DD], [MM], [YY], [YYYY] in [YYnn]), ki določajo, kako se iz datuma sestavi ime datoteke. Pri opisu koledarkega kataloga lahko uporabljamo posebna formatna določila za izpis datuma.

Pri določanju imena datoteke koledarkega kataloga, v katero bomo vstavljali nove podatke, lahko uporabimo trenutni datum (v primeru dnevnikov) ali pa datum, ki ga določimo v obrazcu za vnos podatkov (v primeru koledarjev). V drugem primeru moramo predpisati še imena polj iz obrazca, ki določajo ustrezen datum. Imena teh polj napišemo v imenu kataloga takoj za zvezdico, ločimo pa jih z znakom , (vejica).

Na začetku vsake vrstice seznama prijavljenih katalogov je še majhno okroglo polje, s pomočjo katerega lahko označimo izbrani katalog. Označimo lahko tudi vrstico za vnos podatkov o novem katalogu, kar naj bi pomenilo, da ni označen noben katalog iz seznama. Označimo lahko samo en katalog naenkrat. Ko je nek katalog označen, ga lahko s pritiskom na gumb "Odstrani katalog" zbrišemo iz seznama. Tudi mesto vstavljanja novega kataloga, ko pritisnemo gumb "Dodaj katalog", je odvisno od tega, kateri katalog je označen. Če ni označen noben katalog, se podatki o novem katalogu dodajo na konec seznama, sicer pa se dodajo pred označeni katalog.

Ko pritisnemo na katerikoli gumb v tem delu, program najprej shrani vse spremembe, ki smo jih opravili v obrazcu, šele nato izvrši zahtevano opravilo.

Odzivi

Za vstavljanje v določen katalog iz določenega obrazca lahko predpišemo, kakšno sporočilo bomo poslali nekomu preko elektronske pošte. V tem delu dokumenta dobimo izpisane vse definirane odzive, lahko pa definiramo še nove. O vsakem prijavljenem odzivu so v seznamu naslednji podatki: seznam naslovnikov (e-mail naslovi oseb, ki bodo dobile sporočilo), ime datoteke z vzorcem sporočila, seznam obrazcev ter seznam katalogov (v primeru koledarkih katalogov uporabimo samo pravo ime, brez zvezdice in morebitnih imen datumskih polj). Sporočilo bomo poslali, če je bil nov zapis vpisan v katerega izmed obrazcev iz seznama obrazcev in dodan v katerega izmed katalogov iz seznama katalogov. Pri tem prazen seznam pomeni, da vsi prijavljeni obrazci (katalogi) ustrezajo pogoju. Vpisane podatke lahko spreminjamo v skladu s spodaj napisanimi pravili. V zadnji vrstici seznama so prazna polja za vnos podatkov o novem odzivu, ki bi ga želeli dodati v seznam. Ko vnesemo podatke o novem odzivu, moramo še pritisniti gumb "Dodaj odziv", ki se nahaja poleg polj za vnos podatkov. Pri vnosu podatkov se moramo držati naslednjih pravil: Na začetku vsake vrstice seznama prijavljenih odzivov je še majhno okroglo polje, s pomočjo katerega lahko označimo izbrani odziv. Označimo lahko tudi vrstico za vnos podatkov o novem odzivu, kar naj bi pomenilo, da ni označen noben odziv iz seznama. Označimo lahko samo en odziv naenkrat. Ko je nek odziv označen, ga lahko s pritiskom na gumb "Odstrani odziv" zbrišemo iz seznama. Tudi mesto vstavljanja novega odziva, ko pritisnemo gumb "Dodaj odziv", je odvisno od tega, kateri odziv je označen. Če ni označen noben odziv, se podatki o novem odzivu dodajo na konec seznama, sicer pa se dodajo pred označeni odziv.

Ko pritisnemo na katerikoli gumb v tem delu, program najprej shrani vse spremembe, ki smo jih opravili v obrazcu, šele nato izvrši zahtevano opravilo.

Vstavljanje podatkov v katalog

V tem delu izpisa nastavitev lahko določamo, na kakšen način so zapisani podatki v katalogih. Na izbiro imamo dve možnosti: če izberemo prvo, se bodo podatki zapisali vsak v svojo vrstico datoteke (če je to možno) v obliki ime==vrednost ali pa v več vrstic, če pa izberemo drugo možnost, pa se bodo vsi podatki zapisali v eno samo vrstico. Med seboj bodo ločeni s posebnim znakom, ki ga moramo vpisati v polje. Če tega znaka ne predpišemo, po program za ločevanje podatkov v vrstici uporabil presledek. Poleg tega znaka moramo navesti še imena vseh podatkov, ki se bodo zapisali v katalog. Ta imena zapišemo eno za drugim, ločena s presledkom.

Naslednja stvar, ki jo lahko tudi spreminjamo, je način, kako vstaviti nov podatek. Na izbiro imamo tri možnosti: na začetek kataloga, na konec, ali pa tako, da so podatki urejeni glede na določeno polje. Ime polja, po katerem bomo urejali katalog, vpišemo v temu namenjeno polje. Določimo lahko tudi tip polja, po katerem urejamo (znakovno, številsko) ter vrstni red urejanja (naraščujoče, padajoče).

Program bo pri vstavljanju v katalog kar sam od sebe dodal v katalog še nekaj sistemskih podatkov (oznaka, ime obrazca, IP številka računalnika, datum, ura, referenčna oznaka). Če bi radi, da teh podatkov ne dodaja, lahko to posebej zahtevamo, tako da na koncu tega dela pregleda nastavitev označimo ime spremenljivke, za katero bi radi, da je ne doda.

Pomožne datoteke

Pri obsežnih katalogih so lahko operacije iskanja ter vstavljanja novih podatkov časovno zelo zahtevne. Da bi takšne operacije pospešili, si lahko pomagamo z indeksnimi datotekami. Na izbiro imamo tri možnosti: brez indeksne datoteke, vsak katalog v skupini ima svojo indeksno datoteko, ali pa imajo vsi katalogi v skupini eno samo indeksno datoteko.

Določimo lahko tudi, ali naj program za iskanje vsak dostop do kataloga zabeleži v posebno datoteko. Če beleženje dostopov vključimo, bomo v posebni datoteki s končnico .log imeli zapisano, kaj je kdo iskal po naših katalogih.

Oznake

Vsaka skupina podatkov, ki jo vstavimo v katalog, dobi svojo oznako, preko katere se lahko potem sklicujemo na te podatke. Ime oznake je sestavljeno iz nekega začetnega niza ter zaporedne številke. Ta dva podatka lahko nastavimo v tem delu izpisa nastavitev. Pri tem zaporedna številka pomeni zadnjo že uporabljeno številko.

Ostale spremenljivke

Poleg že opisanih spremenljivk lahko definiramo še svoje spremenljivke, ki jih lahko potem uporabljamo v vzorčnih datotekah. Najprej nam se izpiše seznam že definiranih spremenljivk. Vse podatke v tem seznamu lahko popravljamo, pri tem moramo paziti samo na to, da ime spremenljivke ne sme biti prazen niz, ter da se eno ime ne sme večkrat pojaviti. Način vstavljanja in brisanja spremenjivk je enak kot pri obrazcih in katalogih.


[ Kazalo || Naprej || Nazaj || Na začetek ]