Obveznosti

Opraviti je potrebno:

Programerska seminarska naloga

Potrebno bo rešiti nekaj nalog med temi tule in izdelati ustrezno poročilo po približno takem vzorcu. Podrobna navodila.

NOVO! Če menite, da so zgornje naloge pretežke, lahko to nalogo nadomestimo z naslednjo.

Potrebno bo spoznati nov programski jeziki: Python ali C#. Oba sta zelo! podobna Javi, zato večjih težav ne bi smeli imeti. Naloga pa je:

Glavni del naloge pa je

Izbor teme je potrebno napovedati predavatelju. Za podrobnosti glede te oblike naloge se dodatno še dogovorite s predavateljem.

NAJNOVEJŠE! Še en način opravljanja programerske seminarske naloge.

Pedagoška seminarska naloga

Izdelati bo potrebno komplet gradiva s katerim boste pokazali, kako bi učili določeno sekvenco iz programskih jezikov. Izbrani jezik ni nujno Java (lahko je tudi logo, Delphi, C#, C++, python, smalltalk, ...). Komplet gradiva zajema:

Pred prijavo teme bo potrebno poslati v odobritev "scenarij". Tu boste na kratko opisali, o čem boste pripravljali gradivo in kontekst v katerem se gradivo uporablja. Torej - komu je gradivo namenjeno, kakšno je pričakovano predznanje, kaj od snovi bo okvirno zajemalo, kakšni so časovni okviri izvajanja tega gradiva (koliko predavanj, vaj, ...).

Učenec zgoraj je lahko učenec OŠ, dijak poklicne šole, gimnazijec, udeleženec računalniškega krožka na OŠ ali SŠ, odrasla oseba, ... Seveda izbira učenca pogojuje tudi način priprave gradiva in način obravnave snovi!

Tema  ne sme biti osnove risanja v Javi (osnovni grafični ukazi), ker je to že preveč obrabljena zadeva!

Nekaj opomb (pričakujete, da bo ta del s časoma "rastel")

1 - Sprejeti načrt (plan) vas načeloma zavezuje in vašo seminarsko nalogo bom popravljal v skladu s tem, kar boste prej napisali. Če torej predvidite, da boste snov obravnavali 20 ur, bo potrebno pripraviti kar obširno gradivo! Piše namreč ... Izdelati bo potrebno komplet gradiva s katerim boste pokazali, kako bi učili določeno sekvenco ...  Torej, premislite, kaj vse boste napovedali.

2 - Predznanje: Glede predznanja je pač potrebno stvar postaviti v ustrezni okvir. Gradivo za seminar iz  žaganja drv bo verjetno drugačno, če bo tečajnik  že prej
oznal vse  podrobnosti glede delovanja motorne žage in jo že uporabljal  np.r pri podiranju dreves kot pa za npr. mojega sina, ki ga bi bilo potrebno najprej naučiti,
kako se motorna žaga vžge. Torej povejte, kaj naj bi glede programiranja in programskega jezika uporabniki gradiva že vedeli.

3 - teme kot so izpisovanje v Javi, osnovni grafični ukazi,  spremenljivke, ... so le na prvi pogled lahke. Po mojih izkušnjah je  veliko laže pripraviti ustrezno gradivo npr. iz rekurzije kot pa  iz prireditvenega stavka.  Prehitro smo namreč pri obravnavi "začetniških tem"   predolgočasni (zgledi so taki, da umiramo od dolgočasja in  ne vidimo pravega smisla v učenju ...), zelo pogosto prehitro uporabimo težko orožje in povemo preveč (operator <<< je pa ja videti tako privlačen, pri zankah je tako zanimivo uporabiti tabele (ki jih seveda še nismo obravnavali, ... / ravno zaradi tega je tisto v prejšnji pripombi (2) tako pomembno / ), ali enostavno nimamo še pravega "arzenala", da bi napadli problem, ... Seveda pa je dobrodošlo, če se tega lotite ... Z veseljem bom prebral svež, lep pristop k vpeljavi prireditvenega stavka.

4 - Načeloma je vsaj grobo kazalo potrebni sestavni del "scenarija" - s tem boste najlažje povedali, kaj bo zajemala vaša snov.

5 - delov kot so ... napisal bom zbirko nalog, primer rešenih testov, ... ni potrebno navajati, saj jih naloga zagotovo zahteva (in brez njih ne bo šlo!)

6 - pričakuje se seveda tudi ustrezno oblikovanje, programi oz. deli kode morajo biti napisani v skladu z vsemi pravili dobrega programiranja (zamikanje, imena spremenljivk, komentarji, ...)
 

 Pisni test

V okviru predavanj bomo pisali dva testa. Namen pisanja testov je dvojen:

  1. pokažete obvladovanje jezika kot takega (obvladovanje "orodja")
  2. spoznate možne tipa nalog, vprašanj, ...

Zaradi točke b je pisanje testov OBVEZNO. Če test ne pišete, morate cilje točke b nadomestiti s pripravo vsaj 3 (treh) skrbno pripravljenih in rešenih testov (za vsak nepisani test).

Za cilje točke a je vsak test je potrebno pisati vsaj 45%, skupno pa morate zbrati nad 50% točk. Če ne boste dovolj uspešni, bo v naslednjem letu 3x popravni test. Če prvi test zamudite, ga lahko nadomestite z rešitvijo nekaj dodatnih nalog (dogovor) kot pri programerski seminarski nalogi, drugi test pa morate pisati vsaj 60%.

Testi

 Ocena

Ocena je sestavljena iz ocene pedagoške sem. naloge (45 %), ocene prog. sem. naloge (25%)  in skupne ocene pisnih testov (35%). Vsi trije deli pa morajo biti pozitivni.