Namestitev

Da bomo lahko sestavljali, prevajali in poganjali programe v Javi, bomo potrebovali nekaj programov, ki jih moramo najprej namestiti na svoj računalnik, potem pa še pripraviti za delo. Potrebovali bomo prevajalnik, dokumentacijo in urejevalnik.

Navodila za namestitev so prilagojena operacijskemu sistemu Windows. Namestitev je bila preizkušena samo pod Windows 2000 Professional. Navodila uporabljajte na lastno odgovornost.

Prevajalnik

Programsko podporo za Javo dobimo na SUN-ovih spletnih straneh. Obstaja v različnih izdajah (Standard, Enterprise, Micro, ...), različicah (npr. 1.1.8, 1.4.2, 5.0, ...), za različne operacijske sisteme (Windows, Linux, ...) in različne uporabe (JRE vsebuje samo podporo za izvajanje programov, JDK pa tudi prevajalnik). Uporabljali bomo standardno izdajo JDK, različico 5.0 Update 9 za operacijski sistem Windows.

JDK 5.0 Update 9, Standard Edition

Datoteka: jdk-1_5_0_09-windows-i586-p.exe
Velikost: 51.957.784 zlogov

Če imate že nameščeno katero od starejših različic Jave, jo najprej odstranite (Uninstall).

Poženite namestitveni program in sledite navodilom, ki jih izpisuje. Za večino uporabnikov bodo privzete nastavitve čisto v redu, če pa želite, lahko določite, kam naj se prevajalnik namesti (privzeta mapa je C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_09).

Po namestitvi prevajalnika moramo nastaviti še sistemsko spremenljivko PATH (sistemsko pot). V njej so zapisana imena tistih map, v katerih se nahajajo programi, ki jih pogosto uporabljamo. Imena map so ločena s podpičjem. Trenutno vrednost sistemske poti si ogledamo tako, da v ukazni vrstici (Command Prompt) vtipkamo ukaz path.

V sistemsko pot moramo vpisati pot do mape, v kateri se nahajajo programi za delo z Javo. Ti so v podmapi bin v mapi, kamor smo namestili Javo. Običajno bo to mapa C:\Program Files\Java\jdk1.5.0_09\bin. Če je v sistemski poti že vpisana pot do prevajalnika za Javo, bomo obstoječo pot samo popravili, sicer pa bomo ime mape dodali na konec sistemske poti (ne pozabite na podpičje). Kako nastavimo vrednost sistemske poti je odvisno od tega, katero različico sistema Windows imamo.

WinNT, Win2000, WinXP, Win2003:

V sistemskem meniju Start izberite Settings, Control Panel in nato System. Odprlo se bo pogovorno okno, v katerem izberite kartico Advanced ter kliknite na gumb Environment Variables. Odprlo se bo novo pogovorno okno, v katerem lahko nastavljate sistemske spremenljivke. Razdeljene so v dve skupini. Sistemske so za vse uporabnike računalnika (nastavlja jih lahko samo administrator), uporabniške pa so samo vaše. Če imate administratorske pravice, nastavite sistemsko, sicer pa uporabniško spremenljivko PATH. Sprememba sistemske poti bo vidna samo v novih oknih Command Prompt.

WinME:

V sistemskem meniju Start izberite Programs, Accessories, System Tools in nato System Information. Odprlo se bo okno, kjer v meniju Tools izberite System Configuration Utility. Nato izberite kartico Environment, spremenljivko PATH ter kliknite gumb Edit. Nastavite vrednost spremenljivke, kot je bilo prej opisano, shranite spremembe in resetirajte računalnik, če bo sistem to zahteval.

Win95, Win98:

V programu Notepad odprite datoteko C:\autoexec.bat. V njej poiščite definicijo spremenljivke PATH, ji popravite vrednost, shranite datoteko in resetirajte računalnik.

Težave lahko povzroča še sistemska spremenljivka CLASSPATH. Ali je definirana, preverimo v ukazni vrstici z ukazom set|more, ki izpiše vse sistemske spremenljivke. Če je ni v izpisanem seznamu, je vse v redu, sicer pa jo moramo pobrisati. To storimo na podoben način, kot smo nastavili vrednost sistemske poti. Običajno ni dovolj, da ji damo samo prazno vrednost, pač pa je potrebno spremenljivko odstraniti.

Dokumentacija

Dokumentacija za programiranje ni nujno potrebna, je pa lahko v veliko pomoč. Obstajajo različne vrste dokumentacije v različnih oblikah. Spodaj je opisanih nekaj najbolj pomembnih, kaj si boste namestili, pa se odločite sami.

JDK 5.0 Documentation, Standard Edition

Datoteka: jdk-1_5_0-doc.zip
Velikost: 46.191.338 zlogov

Podrobno opisuje uporabo vseh programov, ki jih potrebujemo pri delu z Javo, najpomembnejše značilnosti Jave in vse vgrajene razrede ter njihove metode. Dokumentacija je v obliki HTML, ki ni najbolj primerna za iskanje.

Namestitev je preprosta. Datoteko razpakirajte v primerno mapo na disku (priporočam mapo, kamor ste namestili Javo). Vhodna točka v dokumentacijo je datoteka docs/index.html. Da bo hitro dostopna, si napravite bližnjico do nje na namizju ali v meniju Start.

JDK 5.0 Documentation, Standard Edition (HtmlHelp)

Datoteka: jdk150.zip
Velikost: 44.969.346 zlogov

Enaka dokumentacija, kot prej, samo v drugačni obliki (HtmlHelp), ki podpira iskanje in je zato zelo primerna za povezavo z urejevalnikom. To pomeni, da bomo med pisanjem programa imeli hiter dostop do pomoči o razredu ali metodi, katerega ime je trenutno aktivno.

Namestitev je preprosta. Datoteko razpakirajte v primerno mapo na disku in dokumentacijo že lahko uporabljate (odprete jo z dvojnim klikom na datoteko jdk150.chm). Lahko si naredite tudi bližnjico na namizju ali v meniju Start.

The Java Language Specification

Datoteka: langspec-2.0.html.zip
Velikost: 419.631 zlogov

Zelo natančno opisuje Javo kot programski jezik.

Namestitev je preprosta. Datoteko razpakirajte v primerno mapo na disku. Vhodna točka v dokumentacijo je datoteka j.title.doc.html. Da bo hitro dostopna, si napravite bližnjico do nje na namizju ali v meniju Start.

Urejevalnik

Za sestavljanje programov v Javi lahko uporabimo katerikoli urejevalnik znakovnih datotek. V sistemu Windows je že vgrajen program Notepad (Beležnica), ki pa je za resno delo preveč okoren, zato bomo namesto njega uporabljali urejevalnik TextPad. Ta ima vgrajenih precej dodatnih možnosti, ki nam bodo v pomoč pri programiranju (avtomatsko številčenje vrstic, barvno označevanje programske kode, avtomatsko zamikanje, klic prevajalnika in programa iz urejevalnika ...).

TextPad 4.7.3

Datoteka: txpeng473.exe
Velikost: 2.128.042 zlogov

Poženite namestitveni program in sledite navodilom, ki jih izpisuje. Za udobno programiranje je potrebno po namestitvi spremeniti še nekaj privzetih nastavitev. Te spreminjamo v pogovornem oknu, ki ga dobimo v meniju Configure z izbiro Preferences. Priporočam naslednje nastavitve:

Orodja za delo z Javo:

Če je namestitveni program TextPada našel Javo, potem je že sam definiral tri orodja za delo z njo. Najdemo jih na koncu menija Tools, imenujejo pa se "Compile Java", "Run Java Application" in "Run Java Applet". Če ta orodja še niso definirana in če imate Javo že nameščeno, jih definirate tako, da v nastavitvah v skupini Tools kliknete gumb Add in izberete ukaz JDK Commands (če Java še ni nameščena ali pa so orodja za delo z Javo že definirana, tega ukaza ne boste našli). Ta orodja so za delo z Javo čisto dovolj, lahko pa jih še malenkost izboljšamo (če imamo WinNT, Win2000, WinXP ali Win2003).

Orodje "Compile Java" lahko izboljšamo tako, da bo prevajalnik v sporočilih o napakah izpisoval okrajšana imena datotek. Sporočila bodo tako veliko preglednejša. Nastavitve orodja so razvidne iz slike 1.

Slika 1: Nastavitve orodja Compile Java

Orodje "Run Java Application" ne deluje čisto tako, kot bi bilo treba (na disku pušča za sabo odvečne datoteke). Lahko pa si namesto njega definirate orodje, ki tega stranskega učinka nima. Pri nastavitvah v skupini Tools najprej pobrišite to orodje (označite ga in na vrhu seznama kliknite temno rdečo ikono za brisanje), nato pa kliknite gumb Add, izberite ukaz DOS Command in vpišite ukaz start. Novo orodje se pojavi na koncu seznama. Treba ga je še pravilno poimenovati (najprej kliknite na ime orodja, počakajte sekundo ali dve, kliknite nanj še enkrat, ter vpišite novo ime, npr. Run Java Application). Na enak način dodajte še eno orodje in ga poimenujte Run Java Application (params). Nato kliknite gumb Apply in novi orodji se bosta pojavili kot podskupini v skupini Tools. Tam jima določite še nekaj lastnosti (glej sliki 2 in 3).

Slika 2: Nastavitve orodja Run Java Application
Slika 3: Nastavitve orodja Run Java Application (params)

Pri orodju Run Java Applet ni treba ničesar spreminjati (glej sliko 4).

Slika 4: Nastavitve orodja Run Java Applet

Če ste si namestili dokumentacijo v HtmlHelp obliki, lahko dodate še orodje, ki vam bo omogočalo hiter prikaz pomoči o aktivni besedi (beseda je aktivna, če je označena, ali pa je kurzor nekje v sredini). V nastavitvah v skupini Tools kliknite gumb Add, izberite možnost Online Help File in poiščite datoteko jdk150.chm. Novo orodje še ustrezno poimenujte, na primer Help Java.

Slika 5: Nastavitve orodja Help Java

Da bodo vsa orodja hitro dosegljiva, je priporočljivo vsakemu od njih prirediti kombinacijo tipk, s katerimi ga lahko hitro sprožimo. To opravite v nastavitvah v skupini Keyboard, tako da izberete kategorijo Tools, poiščete ime orodja, kliknete v polje Press new shortcut key, pritisnete izbrano kombinacijo tipk in jo potrdite s klikom na gumb Assign. Priporočam naslednje bližnjice: Compile Java (Ctrl+1), Run Java Application (Ctrl+2), Run Java Application (params) (Ctrl+Alt+2), Run Java Applet (Ctrl+3) in Help Java (Shift+F1).

Barvno označevanje programske kode:

Medtem, ko sestavljamo program, zna TextPad različne sestavne dele programa (ključne besede, operatorje, nize, števila, komentarje, ...) označevati z različnimi barvami. Tako program postane bolj pregleden, včasih pa že po barvi vidimo, da imamo v programu napako. Možnost barvnega označevanja vključimo ali izključimo v nastavitvah v skupini Document Classes, Java, Syntax. Določimo lahko tudi datoteko, ki vsebuje opis jezika (kaj so ključne besede, kako se piše komentarje, kaj so operatorji, ...). TextPad že ima vključeno datoteko s takim opisom, ki pa je žal precej nepopolna. Dopolnjeno različico te datoteke dobite tukaj (datoteko najprej razpakirajte, poiščite mapo, kamor ste namestili TextPad, nato pa datoteko java.syn skopirajte v podmapo System).

Tudi pravilna izbira barv je zelo pomembna. Nekateri imajo raje belo ozadje, drugi pa modro (pravijo, da je modra barva za oči veliko manj moteča). Na modrem ozadju je tudi izbira barv za pisavo veliko bolj pestra. Barve si lahko nastavite v nastavitvah v skupini Document Classes, Java, Colors. Lahko pa uporabite mojo nastavitev barv (modro ozadje), ki jo dobite tukaj (datoteko najprej razpakirajte, zaprite TextPad, poženite (dvojni klik) datoteko java.reg, kliknite Yes, nato še OK in ponovno odprite TextPad).

Avtomatsko zamikanje:

Program je pregleden, če programsko kodo ustrezno zamikamo. TextPad nam zna pri tem pomagati, tako da novo vrstico prične tam, kjer se je pričela prejšnja, razen če vrstico končamo z oklepajem (takrat naredi nov zamik v desno), ali če v novi vrstici vtipkamo zaklepaj (takrat naredi zamik v levo). Avtomatsko zamikanje nastavite v nastavitvah v skupini Document Classes, Java, tako da vključite prvi dve izbiri v seznamu ("Maintain indentation" in "Automatically indent blocks").

Pomembna je tudi velikost zamikov. Običajno zamikamo za 3 znake. To spet nastavimo v nastavitvah v skupini Document Classes, Java, Tabulation. Vrednosti v poljih "Default tab spacing" in "Indent size" nastavite na 3. Vključite še izbiri "Convert new tabs to spaces" in "Convert existing tabs to spaces when saving files". S tem omogočite, da bo velikost zamikov enaka tudi na papirju in drugih računalnikih, ki imajo morda nastavljen večji zamik.

Delo z več datotekami naenkrat:

V TextPadu lahko imamo odprtih več datotek naenkrat. Da ne bi izgubili pregleda nad njimi, si lahko pod orodno vrstico vključimo zavihke z imeni datotek. Način prikaza zavihkov nastavite v nastavitvah v skupini View, kjer vključite izbiri "At top of frame" in "Stacked". Prikaz zavihkov pa vključite v meniju View z izbiro Document Tabs.

Druge nastavitve:

TextPad ima še precej drugih nastavitev, ki tukaj niso omenjene. Preglejte jih in ne bojte se preizkusiti učinkov. Tu je še nekaj koristnih nastavitev:

  • V skupini General vključite "Working folder follows active document". Pogovorni okni Open in Save As bosta vedno prikazali vsebino mape, v kateri se nahaja trenutno aktivni dokument.
  • V skupini Filter File Names prestavite filter "All Files" na vrh seznama. Pogovorni okni Open in Save As bosta že na začetku prikazali vse datoteke v trenutni mapi.
  • V skupini File pobrišite vrednost polja "Default file extension". S tem preprečimo, da bi TextPad pri shranjevanju nekaterih datotek sam dodajal (običajno napačne) končnice.
  • V skupini Editor izključite "Clear undo buffer when saving". S tem omogočimo UNDO tudi potem, ko že shranimo spremenjeno datoteko.
  • TextPad vrstico, v kateri je kurzor, označi in obarva drugače, kot ostale vrstice. To lahko izklopite, če v skupini View izključite izbiro "Highlight the line containing the cursor".
  • V skupini Document Classes, Java, Font kliknite izbiro "Both", nato pa izberite pisavo "Courier New", navaden stil, velikost 10 in srednje evropske nastavitve ("Central European").