Urnik

 

Splošni pogoji za izpit

 

Seminarska naloga

 

Literatura

 

 

Operacijski sistemi in omrežja

Izpitna vprašanja

Izpitna vprašanja so objavljena. Na ustni izpit se lahko prijavite po 24. oktobru 2005. Seveda morate pred tem opraviti seminarsko nalogo. Na ustnem izpitu zagovarjate seminarsko nalogo. Poleg tega boste vprašani nekaj izmed objavljenih vprašanj in mogoče še kakšno praktično vprašanje, ki vključuje znanja iz objavljenih izpitnih vprašanj. Termini za ustne izpite bodo vsak petek približno ob 13h v pisarni 318 na Jadranski 19. Po dogovoru pa je možen še kakšen drug termin.  Na izpit se prijavite po elektronski pošti na naslov alen.orbanic@fmf.uni-lj.si . Polje Subject elektronske pošte se mora glasiti: PRIJAVA NA IZPIT OSIO 2005.

 

Splošno

Operacijski sistemi in omrežja (OSiO) je prvi predmet 375-urnega tečaja. Tečaj poteka v obliki  predavanj v učilnici in praktičnih vaj v računalniških učilnicah. Lahko si ogledate predmetnik. Predavanja bom vodil Alen Orbanić. V okviru predavanj nameravamo obravnavati osnove dela na operacijskih sistemih Windows XP/2000/2003 (osnove, delo na mreži, namestitev, osnovna konfiguracija, dodeljevanje pravic, namestitev Active Directory, osnove administracije, zaščite) ter na operacijskem sistemu Linux (osnove, delo na mreži, namestitev, osnovna konfiguracija, pravice, osnove dela v lupini, tar, rpm, ssh, ...). Za razna vprašanja uporabite e-pošto: alen.orbanic@fmf.uni-lj.si .

Obveznosti

Nekatere ali mogoče celo vse vaje bodo zahtevale poročilo v elektronski obliki.  Oddaja poročil bo obvezna. Če vaj ne boste uspeli narediti v okviru  rednih vaj jih lahko naredite doma. Po končanem tečaju naj bi vsak slušatelj opravil izpit in seminarsko nalogo in iz tega dobil dve oceni. Oceni bosta, kot je to v navadi, v razponu od 6 do 10 ali pa bo ocena negativna. Torej:

 

 

6

 

zadostno

 

7

 

dobro

 

8

 

prav dobro

 

9

 

prav dobro

 

10

 

odlično

 

Ocena kandidata je kombinacija ocene seminarske naloge in ocene izpita. Obe delni oceni morata biti pozitivni.


Splošni pogoji za izpit.

Izpit bo ustni in vključuje zagovor seminarske naloge. Za termin se kandidat dogovori s predavateljem (alen.orbanic@fmf.uni-lj.si). Po koncu predavanj bodo razpisana tematska področja, ki se lahko pojavijo kot vprašanja na izpitu. Pogoj za pristop k izpitu je sprejeta seminarska naloga. Istočasno s prvim poskusom ustnega izpita (oziroma neposredno pred njim) se opravi zagovor seminarske naloge.

 

Seminarska naloga

Tema seminarske naloge mora biti povezana z vsebino tečaja in odobri jo predavatelj (če ni ideje za temo, lahko predavatelj kako tudi predlaga). Najbolje je, če za seminarsko nalogo izberete temo, ki vam tudi sicer koristi (bo koristila, bi lahko koristila...) pri vašem delu. Naslov seminarske naloge predlagate po elektronski pošti. Nekaj idej. Seminarsko nalogo bo mogoče treba tudi zagovarjati. Tema seminarske naloge mora biti primerno zahtevna in ustrezno didaktična. Zaradi primerne zahtevnosti ne pridejo upoštev enostavni priročniki za osnovno delo z nekim operacijskim sistemom. Od kandidata/-ke se pričakuje do bo obdelal nekoliko zahtevnejšo temo, ki jo bo raziskal s pomočjo ustreznih priročnikov, knjig in interneta. Hkrati pa bo ta tema prikazana na čimbolj ustrezen didaktični način.

Seminarsko nalogo je potrebno oddati pred prijavo na ustni izpit. Če je predavatelj z njo zadovoljen, jo sprejme in takrat se kandidat lahko prijavi na ustni izpit z zagovorom seminarske.

 

Navodila

 

Seminarska naloga naj obsega 17 do 25 strani v A4 formatu. Napisana naj bo s programom Word (.doc format) ali v PDF formatu ali pa v Postscript formatu. Seminarska naloga naj bo sestavljena iz uvodne strani, na kateri piše:

  1. Seminarska naloga iz predmeta Operacijski sistemi in omrežja,
  2. naslov seminarske naloge,
  3. ime in priimek avtorja,
  4. datum oddaje.

 

Na naslednji strani naj bo kazalo. Naloga naj bo pregledno razdeljena na poglavja. Velikost pisave naj bo okoli 12 pik, presledki med vrsticami naj bodo normalni prav tako presledki med odstavki, robovi strani naj bodo tudi normalni. Besedilo naj bo obojestransko poravnano.

Globina obdelave teme naj bo pregledna. Tu pa tam kakšno stvar podrobneje razložite. Vključite kako sliko (ne pretiravajte - to je seminarska naloga in ne fotoalbum). Sicer pa je vodilo takšno: opišite stvari tako podrobno, da ne bodo preveč dolgočasne in bodo razumljive. Da ne boste pretiravali, je omejitev 25 strani. Pod 17 strani pa ne izgleda resno. Nivo razlage je nivo splošnoizobraževalnih učbenikov v srednji šoli. Teme pa mogoče nekoliko težje.

 

Izbor teme

 

Najbolj zaželjeno je, da temo izberete sami. Tema naj bo konkretno povezana s snovjo v predmetu. Tako naprimer v ta predmet ne sodijo opisi splošnih uporabniških programov, razen če so to administrativna orodja, katerih uporabo prikažemo na primerih (kontrola in nadzor mreže, sistema). Prav tako ne sodi v ta predmet nekaj tipa 'samo da je v zvezi z računalniki'. Pri izbiri teme je treba imeti v mislih  vsebino in cilje predmeta. Če nimate idej, si oglejte seznam predlogov

Ko želite predlagati temo, mi predlog sporočite na naslov: alen.orbanic@fmf.uni-lj.si. Najbolj vesel sem, če mi pošljete okvirno razporeditev po poglavjih in na kratko opisano, kaj mislite obdelati v posameznih poglavjih. Torej neke vrste kazalo seminarske naloge. Potem vam bodisi odobrim bodisi predlagam, v kateri smeri bi prilagodili temo. V nekaj (upam, da čimmanj) pismih se dogovorimo in že lahko pišete. Če imate kakršna koli vprašanja, mi jih postavite po elektronski pošti ali pa na predavanjih (vajah).

 

Opozorilo

 

V zadnjih letih se pri pisanju seminarskih nalog pojavlja skušnjava imenovana Copy/Paste sindrom. Seminarska naloga pomeni, da najdemo literaturo, preučimo temo in napišemo svoj izvirni izdelek. To pa nikakor ne pomeni, da gremo na internet ter iz vsake strani nekaj prekopiramo, če pa smo pri dobri volji, potem še v kakšnem stavku obrnemo kako besedo. Seveda potem praviloma pozabimo citirati stran, iz katere smo podatke prekopirali. Takšne stvari se da odkriti relativno enostavno. Zaradi tega lahko predavatelj po svoji presoji zahteva zagovor seminarske naloge. Če je očitno, da gre za kršitev, lahko predavatelj razveljavi izbrano temo seminarske naloge in določi svojo, ki je praviloma bistveno težja.

Literatura

Na tej strani bodo kmalu objavljeni deli skripte in elektronske prosojnice s predavanj. Tu bodo objavljene tudi zanimive povezave na internet.

 

Predavanja

    1. vikend: skripta, prosojnice, vaja 1, vaja 2, vaja 2-2, datoteke.zip
    2. vikend: skripta, prosojnice, vaje 3-4
    3. vikend: skripta, vaja 5, vaja 6
    4. vikend: prosojnice, vaja 7, vaja 8. dosDisk (Opomba: na vajah bomo v petek najverjetneje posvetili še 2 uri sistemu Windows in vaji 6. Vaji 7 in 8 se bosta še rahlo spremenili – dopolnitev in uskladitev navodil. Objavljeni sta le kot približen vpogled, kaj naj bi na vajah dejansko počeli)
    5. vikend: prosojnice, vaja 9

 

Zanimive povezave

  1. PC Museum http://members.fortunecity.com/pcmuseum/
  2. Enciklopedija računalniških izrazov http://www.webopedia.com/
  3. Nekaj o mrežah http://www.zrsss.si/maja/mreze/ 
  4. Internet in mreže http://www.pfmb.uni-mb.si/didgradiva/nastopi/didrac2/00/2/index.htm
  5. Izrazi povezani z mrežami http://www.rad.com/networks/netterms.htm 
  6. Razna literatura o mrežah http://compnetworking.about.com
  7. Linux Ubuntu http://ubuntuguide.org/
  8. Ukazi v lupini bash http://www.ss64.com/bash/
  9. Dodeljevanje dostopa v Linuxu http://www.zzee.com/solutions/linux-permissions.shtml
  10. Nekaj osnovnih ukazov urejevalnika vi http://www.defcon1.org/html/Software_Articles/Learning-VI/learning-vi.html
  11. Osnove urejevalnika besedil emacs http://www.stolaf.edu/people/humke/UNIX/emacs-tutorial.html

 

 

 

 

 


Moj elektronski naslov: alen.orbanic@fmf.uni-lj.si.