Urnik

 

Splošni pogoji za izpit

 

Seminarska naloga

 

Literatura

 

 

Operacijski sistemi in omrežja

Izpitna vprašanja

Izpitna vprašanja so končno objavljena. Navodila za izpit si oglejte nižje.

Obvestilo

Če kdo želi, mu lahko za 1000 SIT pripravimo 3 namestitvene CD-je za Linux distribucije Mandrake. Distribucija Mandrake je znana po prijaznosti do uporabnika in enostavnem upravljanju. Prosim, da mi prijave pošljete čimprej. CD-ji bodo na voljo na predavanjih v začetku marca. Prijave mi pošljite na naslov alen.orbanic@fmf.uni-lj.si

Splošno

Operacijski sistemi in omrežja (OSiO) je prvi predmet 375-urnega tečaja. Lahko si ogledate predmetnik. Predavanja bom vodil Alen Orbanić. Za razna vprašanja uporabite e-pošto: alen.orbanic@fmf.uni-lj.si .

Ocene

Po končanem tečaju naj bi vsak slušatelj opravil izpit in seminarsko nalogo in iz tega dobil dve oceni. Oceni bosta, kot je to v navadi, v razponu od 0 do 10. Pri tem veljajo merila:

 

0-5

 

negativno

 

6

 

zadostno

 

7

 

dobro

 

8

 

prav dobro

 

9

 

prav dobro

 

10

 

odlično


Splošni pogoji za izpit.

Dodatnih pogojev za pristop na izpit ni (torej ni treba prej opraviti seminarsko nalogo). Na izpit se prijavite po elektronski pošti (alen.orbanic@fmf.uni-lj.si) in se z dogovorite za uro. Ko mi ob dogovorjeni uri pošljete e-pošto, vam pošljem tri vprašanja.

 

Postopek je sledeč:

  • Po elektronski pošti se dogovorite za uro in dan, ko vam bom poslal naloge.
  • Na dogovorjeni dan ob dogovorjeni uri mi pošljete e-sporočilo, da ste pripravljeni na odgovarjanje in da želite vprašanja (oziroma, da odstopate od izpita)
  • Takoj vam odgovorim, katera vprašanja ste dobili (med objavljenimi).
  • Odgovore pišete samostojno,sami in brez vnaprej pripravljenih rešitev. 
  • V določenem času (1 ura) od vas dobim odgovore na vprašanja. Na vrhu pošte piše:

"Izjavljam, da sem na vprašanja odgovarjal-a povsem samostojno."

BREZ IZJAVE IZPIT NI VELJAVEN!

  • V nekaj dneh dobite oceno tega dela izpita.

 

Na vprašanja morate odgovoriti v roku ene ure. Šteje se čas prispetja (in ne pošiljanja). Okvirni čas, do katerega se odgovor pričakuje, je naveden v pošti.

Ocena kandidata je kombinacija ocene seminarske naloge in ocene izpita. Obe delni oceni morata biti pozitivni.

 

Seminarska naloga

Tema seminarske naloge mora biti povezana z vsebino tečaja in jo odobri mentor (če ni ideje za temo, lahko mentor kako tudi predlaga). Najbolje je, če za seminarsko nalogo izberete tako temo, ki vam tudi sicer koristi (bo koristila, bi lahko koristila...) pri vašem delu. Naslov seminarske naloge predlagate po elektronski pošti. Nekaj idej. Seminarsko nalogo bo verjetno treba tudi zagovarjati.

 

Navodila

 

Seminarska naloga naj obsega 15 do 25 strani v A4 formatu. Napisana naj bo s programom Word (.doc format) ali v PDF formatu ali pa v Postscript formatu. Seminarska naloga naj bo sestavljena iz uvodne strani, na kateri piše:

  • Seminarska naloga iz predmeta Operacijski sistemi in omrežja,
  • naslov seminarske naloge,
  • ime in priimek avtorja,
  • datum oddaje.

 

Na naslednji strani naj bo kazalo. Naloga naj bo pregledno razdeljena na poglavja. Velikost pisave naj bo okoli 12 pik, presledki med vrsticami naj bodo normalni prav tako presledki med odstavki, robovi strani naj bodo tudi normalni. Besedilo naj bo obojestransko poravnano.

Globina obdelave teme naj bo pregledna. Tu pa tam kakšno stvar podrobneje razložite. Vključite kako sliko (ne pretiravajte - to je seminarska naloga in ne fotoalbum). Sicer pa je vodilo takšno: opišite stvari tako podrobno, da ne bodo preveč dolgočasne in bodo razumljive. Da ne boste pretiravali, je omejitev 25 strani. Pod 15 strani pa ne izgleda resno. Nivo razlage je nivo splošnoizobraževalnih učbenikov v srednji šoli.

 

Izbor teme

 

Najbolj zaželjeno je, da temo izberete sami. Tema naj bo konkretno povezana s snovjo v predmetu. Tako naprimer v ta predmet ne sodijo opisi splošnih uporabniških programov, razen če so to administrativna orodja, katerih uporabo prikažemo na primerih (kontrola in nadzor mreže, sistema). Prav tako ne sodi v ta predmet nekaj tipa 'samo da je v zvezi z računalniki'. Pri izbiri teme je treba imeti v mislih  vsebino in cilje predmeta. Če nimate idej, si oglejte seznam predlogov

Ko želite predlagati temo, mi predlog sporočite na naslov: alen.orbanic@fmf.uni-lj.si. Najbolj vesel sem, če mi pošljete okvirno razporeditev po poglavjih in na kratko opisano, kaj mislite obdelati v posameznih poglavjih. Torej neke vrste kazalo seminarske naloge. Potem vam bodisi odobrim bodisi predlagam, v kateri smeri bi prilagodili temo. V nekaj (upam, da čimmanj) pismih se dogovorimo in že lahko pišete. Če imate kakršna koli vprašanja, mi jih postavite po elektronski pošti ali pa na predavanjih (vajah).

 

 

Literatura

Na tej strani bodo objavljeni deli skripte in elektronske prosojnice s predavanj. Tu bodo objavljene tudi zanimive povezave na internet.

 

Skripta:

 

1. del skripte

2. del skripte

3. del skripte

4. del skripte

 

Za Linux so na voljo elektronske prosojnice.

 

Prosojnice:

 

1. predavanja

2. predavanja

...

5. predavanja (1.7MB, Linux)

 

Vaje:

 

1. vaja

2. vaja

3. vaja

4. vaja

5. vaja

Navodila za namestitev Windows 2000 Server

6. vaja

7. vaja

7. vaja - program delam

Namestitev domene

8. vaja

Namestitev Linuxa

10. vaja

 

Gradivo:

S. Cvjetović, A. Košir, R. Maurer, P. Peterlin, M. Samastur: LINUX z namizjem KDE: priročnik za delo z operacijskim sistemom, Ljubljana – Pasadena, 2000

 

 

 

Zanimive povezave:

·         http://www.webopedia.com/

·         http://www.ntfgam.uni-lj.si/OGR/PREDLOGE/Referati1/Informatika_0001/Virsek/SEMINAR.html

·         http://www.zrsss.si/maja/mreze/ 

·         http://home.amis.net/vydrastm/LAV/RSiM/Mreze/Vaje.htm 

·         http://www.pfmb.uni-mb.si/didgradiva/nastopi/didrac2/00/2/index.htm

·         http://www.rad.com/networks/netterms.htm 

·         http://compnetworking.about.com/cs/beginnersguides/ 

·         http://compnetworking.about.com/cs/basicnetworking/ 

·         http://central.vislab.usyd.edu.au/photonics/networks/index.html 

·         http://compnetworking.about.com/library/weekly/aa102900a.htm

·         http://www.rad.com/networks/1997/nettut/mainmenu.html

·         http://www.rad.com/networks/1997/nettut/modem.html

·         http://compnetworking.about.com/

 

 

 


Moj elektronski naslov: alen.orbanic@fmf.uni-lj.si.