MoNoon 2DR 1.1

 

 

MoNoon2DR je preprost program za risanje grafov funkcije ene spremenljivke v dvodimenzionalnem ortogonalnem kartezičnem koordinatnem sistemu (upam, da ta izraz poleg matematikov razume še kdo), kar pomeni, da ga lahko s pridom izkoriščajo dijaki pri opravljanju domačih nalog.

 

Licenca programa je tipa adware, kar pomeni, da ga lahko kdorkoli brezplačno uporablja, vendar je na določenem mestu v programu vselej viden kak oglas.

 

Ko program zaženemo, takoj pademo v delovno okolje programa – koordinatni sistem za risanje grafov. Le to v MoNoonu sestavljajo:

  • Črti, ki označujejo osi
  • Koordinatna mreža (črtkane črtice
  • Skala

Na levi strani se nahaja orodna vrstica, kjer so ikone, s katerimi si prilagajamo izgled sistema. To pomeni, da lahko vse zgoraj naštete elemente (vsakega posebej) izključimo ali vključimo, večamo ali manjšamo (spreminjamo dolžino enote) skalo posebej za abscisno in posebej za ordinatno os ali pa skupaj za obe osi, poleg tega pa lahko pogled pomikamo levo, desno, gor ali dol. Druga orodna vrstica se nahaja na vrhu okna, kjer se nahajajo ikonice za nov graf, odpiranje grafa iz datoteke, shranjevanje grafa v posebno datoteko, shranjevanje grafa v slikovno datoteko tipa bmp (windows bitmap), za tiskanje, menjavo barve ozadja (črna ali bela), nastavitve, temu pa sledi še polje za definicijo funkcije, ter barvo in tip črte, ki označuje krivuljo.

 

Vse kar je potrebno storiti, da program nariše graf je vpisati definicijo funkcije v za to namenjen prostor (slika 2) in na koncu pritisniti <enter>.

Na sliki 3 je prikazan graf funkcije:

f(x)=3/((x-1/2)2 +x +1/2)

Hkrati imamo lahko na ekranu tudi po več grafov, za vsakega posebej lahko vnesemo definicijo, izberemo barvo ter tip črte.

Na sliki 4 se nahajajo trije grafi:

·         rdeč: f(x)=3/((x-1/2)2 +x +1/2)

·         vijoličen: f(x)=4

·         moder: f(x)= (-3)/((x-1/2)2 +x +1/2)+4

Pogled je v tem primeru nastavljen tako, da se vidita le 1. in 4. kvadrant. (y>0).

 

V desnem zgornjem prostoru je ves čas zapisana definicija vseh funkcij v barvi, ki je enaka barvi črte.

Ves čas so v statusni vrstici (spodaj) zapisane tudi koordinate točke v KS, na katero v tistem trenutku kaže miška.

 

Med nastavitvami programa (Slika 5), se nahajajo le vnosna polja za številsko določanje skale ter, kako gosta naj bo koordinatna mreža.

 

Program ponuja tudi možnost, da graf izriše čez celoten enkran, kar pomeni, da takrat niso vidni niti meniji niti orodne vrstice.

 

Program je lahko zelo uporaben, saj je zelo preprost ter lahek za uporabo in hkrati funkcionalen.

Slika 1

 

Slika 2

 

Slika 3

 

Slika 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Slika 5